O akcích

Několik málo informací o tanečních akcích

Proč někam vyrazit? Potkáte se s novými zajímavými lidmi, kteří mají stejné hobby jako vy. Budete mít celý víkend na seznamování, tancování a zábavu. Když se naučíte nějaký tanec a bude nás z klubu přítomno víc, můžeme si ho s radostí opakovat a tančit v průběhu celého roku. Poznáte své cuery jako „normální“ lidi a ne pouze jako osoby za mikrofonem.

V ČR můžete v současné době navštívit většinou akce začínající v pátek večer a končící v neděli kolem oběda. Akce bývají zaměřené čistě na taneční styl square dance SD nebo round dance RD, ale jsou i akce smíšené. Na smíšených akcích se square a round o čas a prostor dělí, v ideálním případě má každý styl svou vlastní halu. Občas se potkáte i s line dance nebo country. Vše záleží na klubu, který tato setkání organizuje.

Flyer

První informaci o akci najdete na tzv. preflyeru. Jedná se o leták (pozvánku na taneční akci), kde je uveden název akce, datum konání, kdo to pořádá, jména účinkujících a někdy i cenu. Flyer je podrobnější a dozvíte se na něm ještě o něco víc – program, cenu, přesné místo konání a jak se tam dostat. Flyer potkáte na tanečních akcích nebo na internetu (sledujte http://www.square.cz/kalendar/).

Spaní

Na akcích se zpravidla spí ve vyhrazených místnostech ve spacáku a na vlastních karimatkách. Jde většinou o školy nebo sokolovny, takže ubytování ve třídách nebo na ochozech a chodbách není nic zvláštního. Přespání bývá zadarmo, ale lze se potkat s poplatkem třeba 10 Kč, pokud se člověk mailem předem nepřihlásil organizátorům.

Badge

Vstupné je většinou uvedené na flyeru akce. Případně se částku dozvíte při registraci nebo na webových stránkách organizátora. (Pohybuje se kolem 250-350 Kč za víkend.) Po zaplacení a registraci získáte „badge“ – odznak, který se nosí po celou dobu akce a dává všem vědět, že na akci patříte a nejste žádný vetřelec. Také je vhodné nosit jmenovku nebo klubový badge, aby vás tanečníci mohli oslovovat jménem a věděli, odkud jste přijeli.

Jídlo

Jídlo si nemusíte vozit. Bývají zajištěny „bufety“ vybavené zásobami – minerálky, teplé nápoje, pečené buchty, obložené chleby, pomazánky, případně i teplý oběd či večeře – vše z domácích zásob organizátorů. Bufet zpravidla funguje po celou dobu konání akce. A je slušností dát do něj na začátku menší zálohu.

Oblečení

Co se týká oblečení na výukových akcích – přes den je vhodné něco méně formálního (trička, kalhoty, co jste zvyklí nosit na klub), sobotní večer je pak oficiálnější a doporučuje se slavnostnější oděv. Postačí kalhoty a košile s dlouhým rukávem. Inspiraci najdete ve webových galeriích, například tady. Na akcích, kde se nevyučuje, ale pouze tančí, organizátor na flyeru oblečení doporučí, ale obecně platí, že vede zdravý rozum.

Program akce

Víkend je rozdělen do jednotlivých tanečních bloků. Setkáte se s bloky výukovými, tanečními i různě zaměřenými.

Například „workshop“ je výukový blok, „welcome RD“ je lehčí a bývá v pátek na uvítání tanečníků. „Farewell dance“ je blok na konci víkendu, kde se předvedou všichni účinkující. „GM“ – Grand Marche – slavnostní zahájení sobotního večera, představení účinkujících, poděkování organizátorům. Obecně platí, že GM je slavnostní okamžik a tanečníci přijdou včas, pěkně oblečeni a mají viditelně upevněn badge akce i badge klubový (nebo alespoň jmenovku). „Afterparty“ – jídlo, pití, zpěv (hudební nástroje) a vůbec povídání, seznamování a jiné radosti po skončení oficiální části programu. Na afterparty si klidně vezměte i tepláky. Na RD akcích se na afterparty dost často i tancuje na nahrávky a podle přání přítomných.

Další informace

Co je SD a RD je pěkně popsáno u nás a na webu českých klubů V-KlubTarantela.

Když dostanete do ruky popis tance a nevíte co s tím – zde je vysvětlení zkratek.

Věra, červen 2013

Blízké roundové akce